Reaktywacja

2/27/2016

Postanowiłam reaktywować tego bloga.
Na początek przedstawiam, parę fotek z dzisiaj zrobionych w opuszczonym Szpitalu Psychiatrycznym ,,Zofiówka", niestety byłam tylko w mniejszym budynku. 


"Zakład dla nerwowo i psychicznie chorych założono w 1908 roku, kiedy to zbudowano pierwszy pawilon, dwa lata później dobudowano drugi dla kobiet. Kiedy w 1926 zbudowano trzeci, zakład posiadał blisko 300 łóżek.W czasie II wojny światowej w Zofiówce została przeprowadzona akcja T4, która polegała na zabijaniu ludzi chorych psychicznie. W jej wyniku w sierpniu 1942 roku życie straciło 110 osób. W końcu lat 50. odkryto około 100 ciał w zbiorowej mogile obok ogrodzenia, w pobliżu budynków należących do liceum przysanatoryjnego. Szpital został opuszczony w 1998 roku. Obecnie miejsce posiada niepowtarzalny i biorąc pod uwagę jego historię, trochę przerażający klimat. W każdym pomieszczeniu nawet klapnięcie lustra w aparacie odbija się echem, przerywającym wszechobecną ciszę."

"Personel lekarski sanatorium wykazał godny pamięci, bohaterski hart charakterów. Lekarze pomagali chorym w wyjściu na zaimprowizowany plac straceń, podtrzymując ich, dodając odwagi. Gdy prawie wszystkich chorych wystrzelano, a garstkę wtłoczono do wagonów, wszyscy lekarze popełnili samobójstwo przez zażycie cyjanku potasu."

Głównym celem wyprawy, nie była ruina lecz Józefów.
Zdjęcia z pracowni malarki i posiadaczki najpiękniejszego ogrodu na świecie.
(nietknięte filtrami)
You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ile bym dała za takie widoki *-* Podoba mi się !
    galantyka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń